sobota, 18 sierpnia 2012

Święta Góra Grabarka

Przed dwoma tysiącami lat świadkami Przemienienia Pańskiego byli apostołowie Piotr, Jakub Starszy i Jan. Dziś i jutro kilkanaście tysięcy prawosławnych na Świętej Górze Grabarce wraz z Cyrylem I obchodzi Święto Przemienienia Pańskiego. W Grabarce kalendarz juliański pokazuje 5 sierpnia 2012 roku.


Tak się złożyło, że byłem wiosną na Grabarce. Lubię takie koincydencje, pozwalają człowiekowi poczuć, że obok niego dzieje się historia.


Góra Grabarka położona w pobliżu wsi o tej samej w województwie podlaskim to najważniejsze miejsce polskiego prawosławia.


Historia świętości tego miejsca sięga 1710 roku, gdy góra i pobliskie źródło przyniosły ocalenie z zarazy cholery zgromadzonym tam mieszkańcom Siemiatycz. Sceptycy mówią, że skoro epidemia wybuchła latem, to nic dziwnego, iż zakończyła się zimą, zwłaszcza gdy mieszkańcy opuścili miasto (klasyczne rozśrodkowanie ludności). Ale sceptycyzm zostawmy na inne okazje...


Ważniejsze dziś jest objawienie, jakiego w 1710 roku doświadczył siemiatyczanin. Ratunkiem przed epidemią miało być udanie się z krzyżem na Grabarkę. Na górze każdy, kto napił się wody ze źródełka, ocalał.


Powojenna zmiana granic spowodowała, że polskie prawosławie nie miało żeńskiego klasztoru. 27 listopada 1947 roku na Grabarce powstał więc żeński monaster Świętych Marty i Marii.


Główną świątynią Grabarki jest cerkiew Przemienienia Pańskiego.


Obecny jej budynek pochodzi z 1998 roku. Poprzedni spłonął w wyniku podpalenia nocą z 12 na 13 lipca 1990 roku.


Najwięcej pielgrzymek na Świętą Górę Grabarkę przybywa z okazji Święta Przemienienia Pańskiego.


W Polsce mieszka ponad pół miliona prawosławnych. Jakże często mylimy to wyznanie z grekokatolicyzmem. Może wizyta Cyryla I to zmieni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz