niedziela, 11 grudnia 1988

Wzajemnie potrzebni

Już w 1988 roku rozmowa o najdawniejszych tradycjach harcerstwa na Warmii i Mazurach była trudna z przyczyn obiektywnych. Ale ciągle było z kim porozmawiać nie tylko o latach 70., czy 40., ale nawet o latach 30. Wspomnień o tych ostatnich słuchaliśmy od żyjącej jeszcze wówczas Otylii Grot.


Pomysłodawczynią zbiórki z bohaterami tamtych czasów była Gosia Arendt.

Tytuł spotkania „Być zawsze tych ziem gospodarzem” pochodzi z piosenki „Gospodarze”, którą napisał Jerzy Krzywoszewski, inna chodząca i żyjąca jeszcze wówczas legenda warmińsko-mazurskiego harcerstwa. Druha Krzywoszewskiego, o ile pamiętam, nie było na tym spotkaniu. Chyba była Otylia Grot.
Na pewno była Zofia Zakrzewska, naczelniczka harcerstwa w latach 1956-1964, czyli z czasów kilku ważnych dla harcerstwa Warmii i Mazur operacji. I oczywiście osoba, która przyczyniła się do powstania „Perkoza”. I owszem, osoba, która w odnawianym po okresie stalinizmu harcerstwie była we władzach ZHP przeciwwagą dla Aleksandra Kamińskiego (co doprowadziło do jego odejścia), ale w latach 80. widziałem ją na wielu PZHS-ach czy spotkaniach w „Perkozie”, gdy stała już po właściwej stronie mocy…

Nasz niedawno zawiązany Krąg Instruktorski „Szarpie” pojechał do Bęsi jako zaplecze organizatorskie. Co nie znaczy, że nie mogliśmy się pobawić, np. dzięki znalezionemu nagłośnieniu.

Refleksje po spotkaniu wyraziłem w gazecie „Bez obciążeń”, która wydaliśmy parę tygodni później.

9-11.12.1988
zbiórka instruktorka na temat tradycji harcerstwa na Warmii i Mazurach „Być zawsze tych ziem gospodarzem”
Bęsia – Ośrodek Szkoleniowy Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz