W peerelu młodzież liczyła się do 35. roku życia, przynajmniej według statutu Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. W harcerstwie sobie żadnych barier wiekowych nie stawialiśmy, wbrew tym niezorientowanym, którzy uznawali i uznają ZHP za organizację dla dzieci i młodzieży (niuans jest taki, że to nie jest organizacja „dla” dzieci i młodzieży, tylko organizacja dzieci, młodzieży i dorosłych).
Ten wstęp niczemu w zasadzie nie służy, ale skoro już padło słowo „młodzież”, to odnotuję, że byłem uczestnikiem Światowych Dni Młodzieży w sierpniu 1991 roku w Częstochowie.
Jednoczyliśmy się z młodzieżą z całego świata, a jednocześnie dzieliliśmy się we własnym domu. Zlot ZHP był w Pająku, zlot ZHR w Olsztynie (oczywiście tym pod Częstochową). Relacji między nami nie nazwałbym przyjaźnią, ale udawało się stanąć obok siebie.
Zlot był naprawdę światowy. Reprezentowane kraje: Albania, Antyle Holenderskie, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Benin, Białoruś, Birma, Boliwia, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chorwacja (od dwóch miesięcy niepodległa), Czecho-Słowacja (już nie Czechosłowacja, ale jeszcze nie Czechy i nie Słowacja), Dominikana, Jugosławia (czyli w zasadzie Serbia), Kolumbia, Korea Południowa, Kuba, Dania, Egipt, Filipiny, Finlandia, Francja, Gambia, Ghana, Grecja, Gwinea, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Islandia, Japonia, Jordania, Kamerun, Kanada, Liban, Litwa, Malezja, Malta, Meksyk, Mozambik, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Pakistan, Paragwaj, Peru, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Sierra Leone, Słowenia (podobnie jak Chorwacja od dwóch miesięcy niepodległa), Sri Lanka, Sudan, Szwecja, Szwajcaria, Tajlandia, Tajwan, Togo, Turcja, Ukraina, Urugwaj, USA, Wenezuela, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Zambia, Zimbabwe.
Hasło spotkania:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz