sobota, 17 października 2015

70 lat specjalności

Z tygodniowym opóźnieniem świętowaliśmy dziś 70. rocznicę powstania Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP im. Grunwaldu (Komenda Warmijsko-Mazurskiej Chorągwi Harcerzy została powołana do życia 10 października 1945 roku). Różne rzeczy się działy (apel, gra, ognisko), ale ja wybrałem Konferencję Naukowo-Instruktorską „Wychowanie przez specjalności”.


Ostrzyłem sobie zęby na kilka planowanych wykładów (choćby hm. Kazimierza Marcyniuka) i wprawdzie nie wszyscy prelegenci pojawili się w Sali Konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, ale nie był to czas stracony.


Część oficjalną (przyznajmy, nieco przydługą) poprowadziła phm. Monika Chmiel, komendant obchodów 70-lecia naszej chorągwi.


Gościliśmy m.in. marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina.


Odwiedził nas również burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman, który otrzymał Złoty Krzyż za Zasługi dla ZHP (gratuluję, ja mam tylko srebrny).


Podziękowania również dla gości z Olsztyna.


Oraz odznaki kadry kształcącej dla naszych.


I zanim przeszliśmy do części naukowej konferencji dwa wystąpienia. Michał Ludkiewicz opowiedział o orneckiej drużynie reprezentacyjnej ZHP.


Robią tam naprawdę świetną robotę.


I jeszcze Dorota Limontas opowiedziała o udziale harcerzy z naszej chorągwi z japońskim Jamboree.


Też robili tam dobrą robotę.


I moglibyśmy już przejść do konferencji, ale jeszcze podziękowania naczelniczce ZHP hm. Małgorzaty Sinicy


I jeszcze niezawodnym przyjaciołom z wojska.


I już komendant chorągwi hm. Jakub Zięty mógł otwierać część naukową naszego dzisiejszego spotkania.


Wstęp naukowy do konferencji pt. „Wychowanie przez specjalności” uczyniła dr hm. Halina Płocha z UWM. Usprawiedliwiła nieobecność kilku zapowiadanych osób, m.in. dr. hm. Jakuba J. Czarkowskiego, który miał wygłosić referat „Specjalności w harcerstwie – harcerstwo w specjalnościach”. Dr Płocha omówiła statystykę drużyn specjalnościowych na przestrzeni kilkudziesięciu lat istnienia naszej chorągwi.


Na mównicy mgr hm. Henryk Leśniowski, emerytowany dziennikarz „Gazety Olsztyńskiej”:


Temat jego wystąpienia – „Z pożółkłych stron gazet 1945-1949”.


Następnie miał być blok poświęcony ośrodkowi „Perkoz”, zapowiadane były wystąpienia dr. hm. Kazimierza Marcyniuka (komendanta chorągwi w latach 60.) – „Warmińsko-Mazurski Ośrodek ZHP Perkoz k. Olsztynka – geneza, marzenia i rzeczywistość (1966-1968)” oraz mgr. hm. Zbigniewa Gajewskiego (komendanta SHS „Perkoz” w latach 1983-1985) – „Perkoz – moja wielka przygoda”. Niestety, zabrakło obu druhów, ale wspaniale zastąpiła ich hm. Małgorzata Arendt, instruktorka SHS „Perkoz” w latach 1983-1987.


Gosia, jak sama przyznała, nie byłaby sobą, gdyby na początku swego wystąpienia nie rozładowała naukowego napięcia, intonując harcerską piosenkę. A potem popłynęła opowieść o tym, jak Szkoła Harcerstwa Starszego wpłynęła na nasze pokolenie, zarówno na wychowanków, jak i na wykładowców.


Potem była przerwa, którą Gosia wykorzystała do wpisu w księdze pamiątkowej, a ja do załatwienia prywatnej sprawy na mieście.


Po przerwie wystąpienie dr. Marka Siwickiego z UWM (ponad dwadzieścia lat temu mego starszego kolegi z pracy w „Gazecie Wyborczej”), niezłego gawędziarza.


O czymż mógł mówić gawędziarz, jak nie o żeglarstwie – „Powojenne początki aktywności żeglarskiej harcerzy na Warmii i Mazurach do 1960 roku”.


Następnie dwa bardzo ciekawe wspomnienia o drużynach artystycznych działających w Olsztynie. Mgr inż. Piotr Grabowski przypomniał słynną Krusynę.


Temat wystąpienia „Krusyna – harcerska służba w tanecznym korowodzie (1958-1973) – wspomnienia”.


Drugi znany zespół artystyczny przedstawił hm. Janusz Laddy.


Była to oczywiście Arabeska – „Harcerski Zespół Wokalno-Instrumentalny Arabeska – wspomnienia, kalendarium działania”.


I prawdziwie naukowy akcent na koniec w wykonaniu dr hm. Moniki Maciejewskiej z UWM.


„Działalność harcerstwa w Zakładach Kształcenia Nauczycieli na Warmii i Mazurach”.


W związku z brakiem czasu nie dane nam było wysłuchać kilku wystąpień, które znajdą się w wydawnictwie pokonferencyjnym:
- hm. Lech Dobradin – „Drużyny obrony przeciwlotniczej i atomowej w Olsztynie”,
- mgr hm. Dorota Jeżowska-Olszewska – „Poznawanie historii Warmii i Mazur poprzez działania archeologiczne”,
- mgr hm. Maria Gotczenia – „Olimpiady Wiedzy Technicznej”,
- oraz nieobecnego dr. hm. Kazimierza Marcyniuka – „Ośrodki wypoczynku letniego w Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP im. Grunwaldu (1962-1968)”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz