niedziela, 6 września 2009

Sprytny most

Owszem, praski Most Karola jest najsłynniejszy, ale najstarszym w Czechach mostem kamiennym może pochwalić się Pisek, średniej wielkości miasto na południu kraju. Łączy dwa brzegi Otavy od około 750 lat.


Dokładna data powstania mostu nie jest znana, to prawdopodobnie II połowa XIII wieku, czasy panowania Przemysła Ottokara II. Pierwsze zachowane wzmianki o moście pochodzą z 1348 roku, z czasów Karola IV, tego właśnie od Mostu Karola (młodszego o piskiego o jakieś 100 lat).


Most ma trzy nazwy. Banalną oficjalną, czyli Kamienny Most. Odnoszącą się do legendy, czyli Jeleni Most. Podobno w XIII wieku czekano z nazwą na to, aż ktoś pierwszy przejdzie mostem. Przeszedł jeleń. I nazwę Stary Most, używaną z dumą przez większość mieszkańców miasta.


Jeśli w Warszawie śmieją się z mostu zbudowanego podobno wzdłuż rzeki, to robią to cokolwiek nieostrożnie. Most w Pisek wcale nie powstał nad rzeką. Zbudowano go wygodnie na suchym lądzie, a dopiero potem zmieniono koryto rzeki. Sprytne.


Most ma 110 metrów długości. Z siedmiu oryginalnych łuków zachowało się sześć. To dużo, biorąc pod uwagę chociażby liczne powodzie, ostatnia poważna w sierpniu 2002 roku zakryła cały most.


Grupa Kalwaria z XVIII wieku była dziełem Jana Hammera. Pod krzyżem znajdują się posągi Matki Boskiej, Marii Magdaleny i Jana Apostoła. Sześciometrowy krzyż autorstwa Václava Hanzla. Obecnie na moście stoją kopie z 1997 roku.


Nie wiadomo, kto był twórcą figury św. Jana Nepomucena w towarzystwie dwóch aniołów. Replika z maja 2004 roku jest dziełem rzeźbiarza Kačera.


Posąg świętej Anny Samotrzeć to oryginał z 1770 roku.


Jest też na moście figura św. Antoniego Padewskiego, ale jego zdjęcie gdzieś mi się zapodziało. Wiadomo, święty od rzeczy zaginionych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz