poniedziałek, 28 stycznia 2019

Jezu, to nie jest proste

To jest piosenka oparta na faktach. Bardzo autentycznych. W marcu 1969 roku John Lennon, będący od wielu miesięcy w związku z Yoko Ono oraz świeżo po rozwodzie z Cynthią (w tej kolejności), dowiedział się, że Paul McCartney wziął właśnie ślub z Lindą Eastman. Wprawdzie John i Yoko w swym awangardowym podejściu do sztuki i życia nie myśleli raczej o formalizmach, ale skoro zrobił to Paul…
John chciał oszczędzić Yoko nadętej ceremonii, więc pomyślał o szybkim ślubie na statku. Jakimkolwiek, przecież kapitan może dać ślub na morzu, o tym wie każde dziecko w kraju będącym niegdyś morską potęgą. I chciał to zrobić szybko, więc w te pędy wysłał umyślnego do Southampton, by ten kupił bilety na wieczorny rejs wycieczkowca na Bahamy, a gdy to się nie udało, stawił się z Yoko w porcie osobiście, chcąc popłynąć promem do Francji. Coś było jednak nie tak z paszportem Yoko, więc zostali odprawieni z kwitkiem.
Lennon zmienił plany, wsadził Yoko w samolot i polecieli do Paryża (paszport już nie przeszkadzał?), w nadziei, że na kontynencie dają śluby od ręki.


Z Amsterdamu zadzwonił Peter Brown (współpracownik Beatlesów w ramach Apple, zresztą świadek na ślubie Paula i Lindy), który najpierw próbował załatwić ożenek w Holandii (ale tam trzeba było najpierw pomieszkać dwa tygodnie), aż w końcu odkrył, że bez żadnych ceregieli udzielają ślubów na Gibraltarze. John i Yoko wsiedli więc w samolot, po trzech godzinach wylądowali na Gibraltarze, w godzinę załatwili sprawę (Brown znów świadkował) i wrócili do Paryża. Wieczorem 20 marca (osiem dni po Paulu i Lindzie) John i Yoko byli małżeństwem.
Następnego dnia rolls-roycem Johna pojechali do Amsterdamu, gdzie na dziewiątym piętrze hotelu Hilton zarządzili tygodniowe bed-in for peace, czyli leżenie w łóżku na rzecz pokoju.


Marzec zakończyli w Wiedniu w hotelu Sacher, gdzie dla odmiany odbyła się akcja bag-in, czyli państwo Lennonowie podjęli dziennikarzy ukryci w workach.


Z Wiednia wrócili samolotem do Londynu, gdzie kontynuowali swe starania o pokój w ramach akcji „Żołędzie dla pokoju”, które wysłali przywódcom kilkunastu krajów wraz ze swym pacyfistycznym przesłaniem.
14 kwietnia, czyli kilkanaście dni po powrocie, Lennon tylko z McCartneyem (Harrison miał wakacje, a Starr grał w filmie) zarejestrowali „The Ballad of John And Yoko”, które ukazało się na singlu 30 maja 1969 roku i stało się ostatnim numerem jeden Beatlesów w Wielkiej Brytanii.


Tkwimy w porcie w samym Southampton
Gdzieś tam Francji, Holandii brzeg
Lecz mówi nam gość ten
„Wracajcie już stąd”
Cóż, nawet szansy nam nie dali, wiesz

Jezu, to nie jest proste
Jak trudne, wiesz, może być
Gdy dalej tak pójdzie
Będę miał Pański krzyż

W końcu jest samolot i Paryż
Nad Sekwaną miodowe dnie
Peter Brown dzwoni więc
„Chcecie, róbcie tę rzecz”
„Ślub, blisko Hiszpanii Gibraltar jest!”

Jezu, to nie jest proste
Jak trudne, wiesz, może być
Gdy dalej tak pójdzie
Będę miał Pański krzyż

Paryż był, teraz Amsterdam Hilton
W łóżku gadam przez siedem dni
Pyta gazeta się
„Co robicie w nim więc?”
Mówię „Tak walczymy, by pokój był!”

Jezu, to nie jest proste
Jak trudne, wiesz, może być
Gdy dalej tak pójdzie
Będę miał Pański krzyż

Składasz każdy grosik wciąż na czasy złe
Dajesz każdy ciuch biedakom tym
Żona ci powie
„Chłopcze, poza śmierć
Nie zabierzesz z sobą nic, prócz duszy swej”
„Myśl!”

Teraz szybki przerzut do Wiednia
Ciasto z czekoladą czas zjeść
Piszą gazety więc
„Dał się opętać jej”
„Dwoje guru, jak żywi, czyż nie?”

Jezu, to nie jest proste
Jak trudne, wiesz, może być
Gdy dalej tak pójdzie
Będę miał Pański krzyż

Ranny lot, to znowu Londyn
Worek pełen żołędzi mam
Gość z prasy mi rzekł, że
„Niech wiedzie wam się!”
„Dobrze widzieć jest znowu tu was!”

Jezu, to nie jest proste
Jak trudne, wiesz, może być
Gdy dalej tak pójdzie
Będę miał Pański krzyż
Olsztyn, 26-28.01.2019Klasyczna sytuacja z 1981 roku – najpierw przeczytałem piosenkę w „Świecie Młodych”, a usłyszałem w radiu dopiero później.


Horacy Tłumacy - na Facebooku
Horacy Tłumacy - na YT
Horacy Tłumacy - lista przetłumaczonych piosenek

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza