sobota, 5 listopada 2022

Sceny balkonowe

Z Malty blisko do Włoch. Jak Włochy, to Werona, a jak Werona, to balkon. Ale to mylny trop. Maltańczycy skopiowali od Włochów nazwę „gallarija”, lecz ich balkony ani nie są galeriami, ani nie przypominają włoskiego renesansu.

Architektonicznie gallarija, która przyszła na świat w drugiej połowie XVII wieku, ma dwoje rodziców: maltańską muxrabiję (mały drewniany, a czasem kamienny, występ w ścianie, służący jako wentylacja, punkt obserwacyjny i nawet spiżarka; element znany co najmniej od XII-XIII wieku) oraz arabską mashrabiję (też drewniane i pochodzące z podobnego okresu, ale dużo większe i bardzo zdobione, spełniające podobne funkcje, m.in. dla kobiet, które mogły obserwować ulicę, same nie tracąc czci przez pokazanie się obcym). Inne śliczne wyrazy związane z maltańskimi balkonami, to saljaturi (kamienne wsporniki), purtelli (skrzydła okienne – oczywiste, że im więcej purtelli, tym właściciel bogatszy) oraz tendini (rolety).

Birgu. Ulica Il-Palazz Ta' L-Isqof.

Birgu. Ulica Pacifiku Scicluna.

Mdina. Ulica Il Villegaignon.

Valletta. Plac Wolności.

Valletta. M.A. Vassalli.

Valletta. Ulica Piusa V.

Valletta. Ulica Sant' Andrija róg Windmill.

Valletta. Ulica Sant' Andrija.

W ramach post scriptum podkreślmy, że maltańskie kobiety nie musiały się ukrywać. Dlatego jest też wersja ciążowa balkonów.
Mdina. Ulica Santu Rokku róg Is Sur.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz