poniedziałek, 4 maja 2009

Odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne

Przeciętny Polak więcej wie o religii starożytnych Greków i Rzymian, niż o wierzeniach Słowian. Każdy (czy to nie przesadny optymizm z mej strony?) absolwent gimnazjum zna Zeusa i Jowisza, Herę i Junonę, Artemidę i Dianę, a może nawet Hefajstosa i Wulkana. W końcu to są nasze wspólne europejskie korzenie, czyż nie?
Idę o zakład, że na jednego słowiańskiego boga jesteśmy w stanie wymienić co najmniej dziesięciu greckich bogów czy herosów. I wynika to nie tylko z różnicy w wielkości panteonów. W polskiej szkole nie uczą na pewno o słowiańskich bóstwach równie intensywnie, jak o greckich, rzymskich, egipskich, skandynawskich czy nawet sumeryjskich. Walka z pogaństwem zakończona pełnym sukcesem...
Ktoś jednak ocalał w świadomości potomków Polan, Dziadoszan, Ślężan, Lędzian czy Wolinian. Ale kto? Swaróg, Trygwał, Perun, Swarożyc, może jeszcze Świętowit. Tyle...

21 września 967 roku Mieszko I pokonał Wolinian i przyłączył potężny Wolin, jedno z największych miast ówczesnej Europy, do swego (naszego) państwa. Jak 1000 lat później uczcił to Władysław Gomułka? Wystawił na Wzgórzu Wisielców w Wolinie pomnik pogańskiego boga Trygława.


Piszę, że zrobił to Gomułka, chociaż nie mam pewności czy przy tym w ogóle był. Ale nie wyobrażam sobie, żeby towarzysz Wiesław nie stał za tym wszystkim. Ziemie Odzyskane to był jego konik... Poza tym nie widzę odważnego w szczecińskim Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który by w 1967 roku postawił jakikolwiek pomnik bez zatwierdzenia go w Kumitecie Cyntralnym.


Wniosek, że Gomułka był rodzimowiercą (wyznawcą pierwotnych religii słowiańskich) jest oczywiście zbyt daleko idący. Po prostu wykorzystał kolejną okazję do walki z Kościołem, z którym miał świeżo na pieńku po obchodach 1000-lecia pańswa polskiego. A może Józef Stalin miał rację oskarżając Gomułkę o odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne?


Trygława (Trzygłowa) czcili Słowianie połabscy i pomorscy. Nazwa mówi wszystko – bóstwo miało trzy głowy. Jego atrybuty to czarny koń i święty dąb. Istnieje teoria wedle której troista postać Trygława powstała po zintegrowaniu się trzech plemion, a więc i ich bogów.


W innych częściach Słowiańszczyzny odpowiednikiem Trygława był Trojan. Miał koźle uszy i woskowe skrzydła. Jedną głową pożerał ludzi, drugą bydło, a trzecią ryby. Zabijało go światło słoneczne (nie łączyłbym tego pochopnie z wampirami).


Filmik z Wolina z 4 maja 2009 roku. Trygław mocno zaniedbany...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz