piątek, 13 maja 2011

Pożyjemy, umrzemy, zobaczymy

Dlaczego Kościół Katolicki wspomina tego samego dnia, 29 czerwca, św. Piotra i św. Pawła? Przez pomyłkę. Od co najmniej III wieku utrzymało się przekonanie, że obaj apostołowie zginęli męczeńską śmiercią dokładnie tego samego dnia. Św. Piotr ukrzyżowany (głową w dół) około 67 r., zaś św. Paweł ścięty mieczem około 67 r. Datę 29 czerwca 67 roku zaszczepiły apokryfy. Historycy nie potwierdzają. Obu świętych wymieniamy często jednym tchem. Mnie zawsze św. św. Piotr i Paweł kojarzą się z krakowskim kościołem przy ul. Grodzkiej.


Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie wygląda niepozornie. Tzn. zawsze wydawał się mi mały. Barokowe oszustwo. W rzeczywistości to jeden z największych krakowskich kościołów. W dodatku jest w nim umieszczone najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta.


Barokowe oszustwo, bo kościół rzeczywiście jest barokowy, w dodatku pierwszy w tym stylu w Krakowie. Zaczęto go budować w 1597 roku, czyli rok po tym, jak Zygmunt III Waza porzucił Kraków jako stolicę Polski.


Jakoś tak się złożyło, że do środka tej świątyni zajrzałem dopiero w tym roku, mimo że w ciągu trzydziestu jeden lat wielokrotnie stawałem na ul. Grodzkiej.


Syciłem się zawsze widokiem sylwetek 12 apostołów. Dla mnie jeden z symboli Krakowa, prawie jak pomnik Mickiewicza czy Sukiennice.


Rzeźby wyglądają na stare, ale jak na Kraków są wczorajsze. Pochodzą z 1959 roku. To kopie autorstwa Kazimierza Jęczmyka. Oryginalne posągi z wapienia pińczowskiego z 1722 roku autorstwa Dawida Heela trzeba było ukryć, bo zniszczyły je kwaśne deszcze. Czyli Nowa Huta.


Od lewej do prawej? Pierwszy św. Szymon:


Św. Filip:

Św. Bartłomiej:


Św. Jakub Mniejszy (Młodszy):


Św. Jakub Większy (Starszy):


Św. Piotr:

Św. Andrzej:


Św. Jan Ewangelista:


Św. Juda Tadeusz:


Św. Maciej:

Św. Mateusz Ewangelista:


Św. Tomasz:


W środku robią wrażenie m.in. organy:


Kaplica św. Stanisława Kostki z 1639 r. Obraz „Wizja św. Stanisława Kostki”.


Kaplica Trójcy Świętej z polichromią z 1629 r.


Kaplica Michała Archanioła i Aniołów. Obraz przedstawiający Michała Archanioła zwyciężającego smoka, czyli szatana.


Kaplica Wieczerzy Pańskiej z 1671 r. Obraz „Ostatnia Wieczerza”.


Z pobliskiego placu Świętej Marii Magdaleny spogląda na kościół ks. Piotr Skarga. Tzn. jego pomnik. Sam kaznodzieja spoczywa przecież w podziemiach kościoła. Jest inicjatywa, by powstał tu w przyszłości kolejny Panteon Narodowy. Pożyjemy, umrzemy, zobaczymy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz