niedziela, 13 lutego 2011

Hajduk Split. 100 godin to traje

100 godin to traje czyli to trwa 100 lat. Wielkim kibicem piłkarskim nie jestem, ale przypadającego dziś 100-lecia klubu Hajduk Split nie sposób przegapić. Podróżując po Dalmacji wielokrotnie widziałem kibiców tego założonego 13 lutego 1911 roku klubu. Rozgrzani do czerwoności, ale radością, a nie agresją. Bo jeszcze przed meczem :) Na wszelki wypadek obiektyw aparatu skierowaliśmy na ich flagę... A kibice w tym czasie w przydrożnym barze w Podorljaku posilają się piwem Karlovačko.


Kibice to mało powiedziane. Przecież należą oni do słynnej Torcidy, czyli powstałej w 1950 roku grupy wyznaczającej przez lata trendy stadionowe w całej Europie. Wystarczy nałożyć na to jugosłowiańskie tło. 26 września 1990 roku podczas meczu z Partizanem Belgrad kibice z Torcidy wdarli się na boisko i spalili flagę Jugosławii.


W Splicie motywy związane z Hajdukiem można spotkać na każdym kroku. Parking przed blokiem to też okazja, by podsumować zwycięskie sezony klubu. Champion, jak wiadomo, może być tylko jeden.


Gdzieś w zacisznej uliczce Radunica fan klubu zapewnia, że Hajduk będzie żył wiecznie. Nie sposób zaprzeczać. Obecne logo klubu pochodzi z 1990 roku. W latach 1945-1990 zamiast chorwackich barw narodowych była w nim czerwona, komunistyczna gwiazda.


A dziś o godzinie 15.15 rocznicowy mecz na stadionie Poljud w Splicie. Wstęp 30 kun. Hajduk podejmie Slavię Praga. Czeski klub też nie od macochy, rok założenia 1892.


Głupio byłoby ograć gospodarza...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza