czwartek, 12 marca 2009

Co poeta miał na myśli, czyli adekwatna analogia astronomiczna

Słowo „kultowy” powstało chyba specjalnie dla tego zespołu. I choć dziś Myszkowski coraz częściej ma ochotę „pójść na czołgowisko i rozpieprzyć wszystko”, to w latach 80-tych wystarczyło zacząć „zrozuuum to co powiem”, by żeński trup słał się gęsto. Faceci woleli fragment z innej piosenki: „ja sobie pójdę precz daleko”.
Nie zmienia to faktu, że treść w piosenkach SDM miała chyba drugorzędne znaczenie. Podam przykład dla zilustrowania mej obrazoburczej tezy.
Wieczorne ognisko w Puszczy Piskiej, strzelające płomienie. Płynący nad lasem falset Gałąza informuje, że „jeszcze zdążymy w dżungli ludzkości siebie odnaleźć”. Druhny szklanymi oczami patrzą na coś niewidzialnego. Koniec piosenki. Cisza, zaduma. Medytację przerywa mój głos:

- Dziewczyny, o czym była ta piosenka?

Wszyscy patrzą się na mnie, jakbym puścił bąka, ale nikt nie potrafi odpowiedzieć na podstawowe pytanie: „Co poeta miał na myśli?”.

Musiałem więc sam dokonać rozbioru myśli Stachury:

Jeszcze zdążymy w dżungli ludzkości siebie odnaleźć,
Tęskność zawrotna przybliża nas.
Zbiegną się wreszcie tory sieroce naszych dwóch planet,
Cudnie spokrewnią się ciała nam
.
W pierwszej zwrotce poeta zwraca uwagę na alienację człowieka we współczesnym świecie, odwołując się do adekwatnej analogii astronomicznej (AAA).

Jeszcze zdążymy tanio wynająć małą mansardę
Z oknem na rzekę lub też na park,
Z łożem szerokim, piecem wysokim, ściennym zegarem.
Schodzić będziemy codziennie w świat.

Ta zwrotka porusza aktualne i wczoraj, i dziś problemy lokalowe, z którymi borykają się młodzi ludzie. Poeta podsuwa nawet rozwiązanie – budowa mieszkań na wynajem.

Jeszcze zdążymy naszą miłością siebie zachwycić,
Siebie zachwycić i wszystko w krąg.
Wojna to będzie straszna, bo czas nas będzie chciał zniszczyć,
Lecz nam się uda zachwycić go.

Trzecią zwrotką poeta zwraca się wyraźnie ku metafizyce. Poruszając się po cienkiej granicy między transcendentnym a transcendentalnym, Sted wskazuje, że jedynie miłość jest w stanie pokonać wieczność...

I teraz to już chyba można puścić:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza