czwartek, 6 września 2012

Szwagier Napoleona

Nieprawda, że stany były zamknięte. Ojciec Joachima Murata prowadził zaledwie gospodę, ale już dzieci Joachima były potomkami króla Neapolu.


Czasy Napoleona sprzyjały takim karierom, w końcu sam cesarz Francuzów nie pochodził przecież z arystokracji. Murat, podobnie jak Bonaparte, najpierw bronił republiki, by ją w końcu zdradzić. W najtrudniejszym momencie zdradził również zresztą samego Napoleona, mimo że zawdzięczał mu swoją karierę. Nim jednak opuścił swego szwagra, odbył z nim wiele kampanii, m.in. w Prusach Wschodnich.


Murat w Królestwie Neapolu był okupantem, osadzonym tam przez Bonapartego. Gdy czasy napoleońskie przeminęły, nie udało mu się utrzymać na neapolitańskim tronie. Kongres Wiedeński nie widział dla niego miejsca w nowej europejskiej układance, przewidując w miejsce Królestwa Neapolu powstanie Królestwa Obojga Sycylii pod panowaniem Burbonów. Murat próbował jeszcze walczyć o tron, ale został zatrzymany przez Ferdynanda I, prawowitego króla Neapolu, i 13 października 1815 roku rozstrzelany. Jego grób znajduje się na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza