niedziela, 6 września 2009

Z wizytą u von ministra

W Czechach nic nie może być ot takie sobie zwyczajne. Np. współrządząca krajem partia nazywa się TOP 09. Powstała 11 czerwca 2009 r. Czyli 09 wiadomo skąd. A TOP?   Tradice Odpovědnost Prosperita, czyli Tradycja Odpowiedzialność Prosperita.
Jednym z polityków TOP 09 jest Karel Schwarzenberg, minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej. W tym momencie docieram do celu dzisiejszej peregrynacji, czyli zamku Orlík w miejscowości Orlik nad Wełtawą (Orlík nad Vltavou), własności Schwarzenbergów.


Karel Schwarzenberg jest potomkiem arystokratycznego czesko-austriackiego rodu mającego korzenie w XII wieku. Do XV w. rodzina używała nazwiska Seinsheim. W tym czasie pojawili się baronowie Schwarzenberg. W II połowie XVI w. dorobili się tytułów hrabiowskich, a po kolejnych stu latach zyskali godność książęcą. Ostatnim, dziewiątym księciem w rodzie był Johann II (1860-1938). Karel von Schwarzenberg księciem już się nie tytułuje, ale kto by nie chciał mieć „von” w nazwisku?


Nazwa zamku Orlík wzięła się od wysokiej skały, przypominającej orle gniazdo, na której osadzono budowlę. Nazwa straciła uzasadnienie w 1961 roku, gdy na Wełtawie utworzono w tym miejscu zalew. Urwisko zostało zalane, a woda podeszła pod same ściany zamku.


Pierwsza zabudowa Orlíka pochodzi z drugiej połowy XIII wieku, kiedy powstała tu drewniana strażnica królewska, a właściwie urząd celny. Właściwy zamek założył w 1357 roku cesarz Karol. Obecny renesansowy kształt zyskał w XVI wieku. Na początku XIX wieku zamek strawił pożar, ale szybko został odbudowany.


Wokół zamku znajduje się park w stylu angielskim z XIX wieku. Do czasu ukończenia budowy w 1904 roku przez kilkadziesiąt lat zasadzono w nim aż 460 000 drzew. Nie liczyłem.


Pierwszym użytkowaniem Orlika był biskup Dětřich z Portic (Dietrich Kagelwit). Kolejni właściciele zamku to m.in. Hynčík Plough, Zygmunt Huler, Piotr Zmrzlik ze Svojšín, Krzysztof Švamberks, Hans Ulrich von Eggenberg (czy jak kto woli Jan Oldřich z Eggenberku). Schwarzenbergowie weszli w jego posiadanie w 1719 roku.


W 1948 roku w wyniku przeprowadzonej nacjonalizacji Schwarzenbergowie musieli opuścić swój zamek. Wrócili w 1992 roku. Karol Schwarzenberg (rocznik 1937) nie czekał z założonymi rękami i za granicą organizował czeską opozycję. Od 1979 roku jest głową rodziny Schwarzenbergów, ale zamkiem zarządza obecnie jego syn Jan.


Na fasadzie zamku znajdują się trzy wieże, każda w innym kształcie. Ta z lewej jest okrągła, dawniej nazywana było Uherką. Znajdowało się tu więzienie i siedziba straży zamkowej. Środkowa wieża też jest okrągła, ale nieco mniejsza. Wieża po prawej stronie ma nietypowy kształt półkola. Być może zbudowano ją tak celowo, a być ten kształt nadano jej w czasie przebudowy w 1802 roku. Prosty kształt z jednej strony wykorzystano do umocowania szubienicy.


Zamek, mimo że znów jest w prywatnych rękach, udostępniony jest do zwiedzania. Z rzeczy których nie widziałem – na zamku jest zbiór 300 strzelb i karabinów należących do znanych osób.


Filmik z 6 września 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz