czwartek, 27 sierpnia 2009

Bazar karmelitów bosych

Słynny barceloński bazar La Boqueria znajduje się przy nie mniej słynnej ulicy La Rambla.


Oficjalna nazwa targowiska to El Mercado de San José, po katalońsku Mercat de Sant Josep. Mniej oficjalnie to miejsce nazywane jest La Boquería, w języku katalońskim La Boqueria. Patron San José upamiętnia fakt, że w tym miejscu w XVI wieku był klasztor karmelitów bosych pod wezwaniem świętego Józefa.


Już na początku XIII wieku był tu bazar, na którym handlowano mięsem. W XV wieku, gdy spędzano tu do sprzedaży świnie z całej Katalonii, bazar nosił nazwę Mercat Bornet. Pod koniec XVIII wieku zmieniono ją na Mercat de la Pall. Natomiast La Boqueria była wówczas nieoficjalnym, dodatkowym bazarem.


Z początkiem XIX wieku ulica La Rambla zaczęła przybierać handlowy charakter, ulokowały się tu sklepy rybne i jatki. Skorzystała na tym również La Boqueria. Rozwój targowiska wymusił w 1836 roku oficjalną jego rejestrację, a w latach 1840-1853 budowę nowego bazaru i hal targowych.


Sto lat temu, w 1911 roku otwarto do użytku nową halę do handlu rybami. W 1914 roku targowisko pokryto metalowym dachem. Ostatnia poważna przebudowa odbyła się w 2000 roku. Obecnie La Boqueria ma 2583 metrów kwadratowych, na których jest ponad 300 stoisk z lokalnymi i importowanymi produktami spożywczymi.


Filmik:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza