sobota, 22 sierpnia 2009

Hiszpania czy Włochy?

Hiszpania czy Włochy? W obydwu krajach znajdziemy miejscowość o nazwie Burgos. We włoskim Burgos nie byłem i raczej nie wybiorę się do tej małej miejscowość na Sardynii. W hiszpańskim Burgos owszem.


Co łączy Burgos z Olsztynem? Oczywiście Droga św. Jakuba, czyli sieć pielgrzymkowa prowadząca z całej Europy do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Jedną z nitek tej trasy jest Camino Polaco prowadząca z Ogrodników przez m.in. Olsztyn, Toruń, Poznań do Słubic. Burgos zawdzięcza swój rozwój umiejscowieniu w średniowieczu na trasie pielgrzymkowej do Santiago de Compostela, gdzie znajduje się ponoć grób Jakuba Większego Apostoła. Rozwój Olsztyna na przełomie XIX i XX wieku też zawdzięczamy zresztą komunikacji, ale kolejowej.


Najważniejszym zabytkiem Burgos jest gotycka katedra Świętej Marii (Catedral de Santa María).


Jej początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Kamień węgielny pod budowę katedry położono 20 lipca 1221 roku w obecności jej fundatora króla Ferdynanda III Kastylijskiego. Pierwszym budowniczym katedry był prawdopodobnie francuski architekt Johan de Champagne. Pierwsza msza święta odbyła się już w 1230 roku, a konsekracja katedry miała miejsce w 1260 roku. Budowa trwała jeszcze dwa wieki. Potem oczywiście były przeróbki renesansowe (XV-XVI wiek) i barokowe (XVIII wiek).


Inne ciekawe miejsce to łuk triumfalny Arco de Santa María, niedaleko katedry. W średniowieczu była to po prostu miejska brama. Pochodzi z XIV wieku, ale dzisiejszy renesansowy wygląd zawdzięcza przebudowie z lat 1536-1553. Brama zmieniła się wtedy w łuk upamiętniający króla Karola V Habsburga (w Hiszpanii znanego jako Karola I Hiszpańskiego).


W bok od bramy wzdłuż rzeki Arlanzón znajduje się Paseo de la Isla, sympatyczna aleja z ogrodem długości 800 metrów i szerokości 120 metrów.


Mieszkańcy Burgos nie tylko tu spacerują. Nocami tańczą.


Za rzeką znajduje się m.in. Kolegium Świętego Mikołaja (Colegio de San Nicolás ) z XVI wieku.


Z Burgos pochodzi urodzony 28 kwietnia 1988 roku Juan Manuel Mata García, hiszpański piłkarz (karierę rozpoczynał w Realu Oviedo).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza